Opowieści o tym, co w życiu ważne
7+,  9+,  Książki

Opowieści o tym, co w życiu ważne – recenzja

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Dzieci powoli zaczynają wypatrywać nadchodzących wakacji, a rodzice i pedagodzy coraz częściej kierują swoje myśli w stronę poszukiwań niebanalnych i wyjątkowych upominków, które staną się nagrodą za całoroczny wysiłek młodych ludzi, włożony w poszerzanie swojej wiedzy i poszukiwanie pasji. Dziś chciałabym pokazać Wam książkę, która wydaje się być idealną propozycją nagrody na zakończenie roku dla dzieci z klas 1-3, nie tylko dlatego, iż jej bohaterami są ich rówieśnicy, ale przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej treści promują wszystkie te wartości, w które warto wyposażyć swoje pociechy, by ich życiowy plecak stał się źródłem zasobów, a nie bagażem trudnych doświadczeń. Zobaczcie sami! Zapraszamy Was do lektury recenzji „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.

„Opowieści o tym, co w życiu ważne” to zbiór dwudziestu jeden niedługich opowiadań. Wszystkie skupiają się na historiach, które mogły przydarzyć się każdemu dziecku. Problemy w relacjach rówieśniczych, trudne emocje, sytuacje, w których należy dokonać niełatwych wyborów, problemy w kontaktach rodzinnych – każdy z nas ich doświadcza. My, dorośli, nierzadko jesteśmy wyposażeni w wiedzę i umiejętności, dzięki którym łatwiej dźwigamy ciężar codziennych dylematów. Dla dzieci takie trudne sytuacje bardzo często stają się źródłem ogromnych emocji, zwykle trudnych, w których potrzebują wsparcia, przewodnika, przyjaciela. Lektura opowiadań, spisanych przez Martę Calik-Tomerę, Katarzynę Kądzielę i Magdalenę Schatt-Skotak pomoże rodzicom przeprowadzić dzieci przez meandry i zawiłości emocji oraz relacji międzyludzkich, a jednocześnie staną się okazją do zacieśniania więzi i wielu wartościowych rozmów.

O czym przeczytacie we wspomnianych opowiadaniach? Ważnych tematów jest tu bez liku! Autorki nie omijały niewygodnych treści, wręcz przeciwnie – w bardzo dostosowany do wieku odbiorcy sposób przeprowadzą czytelników przez problematyczne sytuacje, w których pojawiają się w nas wątpliwości, dotyczące tego, jak należy się zachować i skąd czerpać odwagę, by postąpić właściwie, zwłaszcza w obliczu rówieśniczej presji i strachu przed odrzuceniem.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Opowieści o tym, co w życiu ważne
Opowieści o tym, co w życiu ważne
Opowieści o tym, co w życiu ważne

Które z poruszanych tematów są według mnie najważniejsze? Nie sposób wymienić wszystkich, pozwólcie jednak, że wypunktuję te, które w mojej opinii zasługują na szczególne podkreślenie:

 • akceptacja niepowodzeń i umiejętność dostrzegania w nich szansy na rozwój,
 • asertywność i umiejętność odważnego mówienia o swoich potrzebach z jednoczesnym poszanowaniem zdania drugiego człowieka,
 • empatia i siła, płynąca ze współodczuwania
 • zagrożenia, płynące z korzystania mediów społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że w sieci nic nie ginie
 • poszanowanie godności,
 • akceptacja naszych odmienności,
 • umiejętność wsłuchania się w siebie i dbania o własne potrzeby, tak te emocjonalne, jak i te czysto fizyczne (opowiadanie o odpoczynku w dobie pochłaniających nas komputerów i telefonów, wydaje się być szalenie potrzebne nie tylko dzieciom, ale także, a może wręcz przede wszystkim, dorosłym!),
 • cywilna odwaga,
 • solidarność i współodpowiedzialność za siebie nawzajem, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności stawania w obronie przyjaciół czy kolegów w trudnych sytuacjach,
 • odpowiedzialność za nasze małe ojczyzny.

Pragnę jednak podkreślić, że powyższe punkty to zaledwie garść z tematów, których dotykają autorki. Każde opowiadanie pełne jest mądrych treści, ważnych spraw, wartościowych wskazówek i wszystkiego tego, co składa się na istotę tego, czym warto kierować się w życiu. Co należy podkreślić, nie każde z opowiadań kończy się typowym „happy end-em”, i choć właśnie te historie wydają się być najtrudniejsze, to przecież w życiu nie każda sytuacja ma szczęśliwe zakończenie. To, co pokazują autorko, to fakt, że nawet w takich trudnych chwilach jest coś, co możemy zrobić, aby nie tracić nadziei, poczucia sensu czy przeświadczenia o własnej wartości. I właśnie to, w połączeniu z pięknym przekazem każdej historii, stanowi w mojej opinii największą zaletę tego tytułu!

Już na sam koniec pragnę wspomnieć krótko o ilustracjach. Świetnie dotrzymują one kroku narracji, podkreślając emocje bohaterów, a jednocześnie uatrakcyjniając samą lekturę. Są miłe oku, utrzymane w stonowanej kolorystyce i stanowią idealne dopełnienie całości, nie odwracając uwagi od najważniejszych treści, a wręcz przeciwnie, podbijając to, co najistotniejsze w każdym z opowiadań. Ważnym elementem każdego rozdziału są złote myśli, zamykające każdą opowieść. Sentencje filozofów, pisarzy czy przysłowia domykają każdy z tematów, mówiąc o tym wszystkim, co w relacjach z innymi i z sobą samym jest najważniejsze. Która z przytoczonych złotych myśli jest moją ulubioną?

„Jakże cudowne jest to, że nie musimy czekać ani chwili, by zacząć naprawiać świat” – A. Frank.

Właśnie takie sentencje pragnę każdego dnia wkładać w serca swoich dzieci!

Gorąco polecam książkę „Opowieści o tym, co w życiu ważne” zarówno jako nagrodę książkową w klasach 1-3, jak i jako świetną, rodzinną lekturę, pomagającą w rozwoju inteligencji emocjonalnej i społecznej dzieci od 7. roku życia. My z pewnością będziemy po nią sięgać!

Opowieści o tym, co w życiu ważne
Opowieści o tym, co w życiu ważne
Opowieści o tym, co w życiu ważne
Metryczka:
 • autor – Marta Calik-Tomera, Katarzyna Kądziela, Magdalena Schatt-Skotak
 • ilustrator – Kamil Celadyn
 • Wydawnictwo GREG

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci