Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
5+,  7+,  Książki

Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew – recenzja

Nie bez powodu to właśnie dziś przychodzę do Was z recenzją książki „Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew”. Międzynarodowy Dzień Kobiet wydaje się być idealny, by głośno mówić o kobiecie, która odważyła się wyjść poza wydeptane ścieżki stereotypów i kulturowych schematów, by wziąć w swe ręce losy świata i zawalczyć o swoją ojczyznę, środowisko naturalne oraz prawa człowieka. I choć Wangari była jedna, zjednała sobie tysiące kobiet i stanęły wspólnie, ramię w ramię, by pokazać światu, że w obronie lepszego jutra mogą zrobić… wszystko!

O Wangari Maathai czytałam w niejednej książce dla dzieci. Autorzy, dotykając tematów praw człowieka, ochrony środowiska naturalnego czy wdrażania działań proekologicznych pomimo politycznych przeciwności, bardzo często przywołują Wangari jako przykład kobiety niezłomnej, silnej, zdeterminowanej, odważnej, świadomej, wrażliwej i wyprzedzającej swoje czasy. I choć postać Wangari była mi bardzo znana z wielu innych pozycji literatury dziecięcej, to muszę przyznać, że to właśnie książka Wydawnictwa Zakamarki najbardziej trafiła do mojego serca. To jak pięknie, tak pod względem treściowym jak i graficznym, opisuje ona życiorys tej wybitnej działaczki na rzecz ekologii i praw człowieka, naprawdę zachwyca.

Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” to książka, która na dużych rozkładówkach, przy wsparciu przepięknych grafik, tak bardzo kolorystycznie i estetycznie spójnych z omawianą treścią, w prostych słowach przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Wangari. Opowiada ona o drodze, którą pani Maathai musiała przejść, by zawalczyć o zatrzymanie degradacji środowiska naturalnego w Kenii. Stanęła naprzeciw politykom, dyktatorom, stereotypom i kulturowym granicom, by w miejsce wyciętych pod plantacje lasów zasadzić nowe drzewa. I choć w jej życiu nie brakowało trudnych chwil, nie poddała się i zawsze podążała dalej w obronie planety, praw kobiet i praw człowieka.

Tego, jak pięknie o Wangari pisze Franck Prévot nie sposób zamknąć w kilku zdaniach recenzji. Treść, choć dotyka niejednokrotnie wydarzeń o niełatwym ładunku emocjonalnym, jest idealnie wyważona do wieku odbiorcy. Nie stanowi bagażu, a wręcz przeciwnie, staje się wiatrem w żaglach i pozwala młodemu odbiorcy poczuć moc sprawczą. Skoro ona, Wangari Maathai, mogła osiągnąć tak dużo w kraju, w którym za jej młodości dostęp dziewczynek do edukacji był rzadkością, to jak wiele możemy osiągnąć teraz, mając taki zasób wiedzy, środków i możliwości? Przekaz tej książki wydaje się być bardzo wyraźny. Możesz nie mieć nic, ale jeśli masz wielkie serce, możesz zmienić świat!

Gorąco polecam książkę „Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” do lektury z dziećmi od 6. roku życia. To naprawdę piękna, mądra i wartościowa opowieść, która karmi serce i duszę bezcennymi treściami.

Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
Wangari Maathai - kobiet, która posadziła miliony drzew
Metryczka:
  • autor – Franck Prévot
  • ilustrator – Aurélia Fronty
  • tłumacz – Katarzyna Skalska
  • Wydawnictwo Zakamarki
  • Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w ramach programów wsparcia wydawniczego
Link do strony wydawnictwa:


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *