Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
12+,  9+,  Książki

Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły – recenzja

Jeśli w księgarniach na półce widzicie kryminał, który opatrzony jest logiem wydawnictwa Dwukropek, to możecie być pewni, że będzie to smakowity kawał literatury. My w ciemno sięgamy po dwukropkowe książki, bo nikt nie ma takiego nosa do powieści detektywistycznych jak właśnie to wydawnictwo (nie bez powodu mówią o sobie, że co dwie kropki to nie jedna 😀 ). Dziś więc z największą przyjemnością zaprezentujemy Wam jedną z najnowszych powieści kryminalnych tego wydawcy. Co kryje książka „Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły”? Zerknijcie do naszej recenzji!

Dwunastoletnia Matylda nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczała, że w czasie przerwy świątecznej będzie miała okazję stać się współpracownicą jednego z najbardziej rozpoznawalnych detektywów! Owszem, od kiedy tylko pamiętała, uwielbiała zagadki kryminalne. Z rozkoszą podpatrywała sąsiadów i z równie dużym zainteresowaniem oglądała pod nieobecność rodziców programy kryminalne, tak uwielbiane przez jej dość nietypową opiekunkę. Jednak udział w prawdziwym śledztwie – to była prawdziwa sensacja w życiu nastolatki! Zwłaszcza, że miała je prowadzić u boku Roryka Nieśmiała, najprawdopodobniej najbardziej skutecznego i z pewnością najbardziej nieśmiałego detektywa na świecie. Czy wspólnie uda im się odnaleźć zaginioną, wartą miliony dolarów perłę, należącą do rodziny Zdrojów? I kim dla Roryka jest Charlotta Zdrój, dziedziczka fortuny, która rumieni się równie często, co nieśmiały detektyw?

Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Roryk. Nieśmiały Detektyw. Sprawa zaginionej perły” to kryminał, jakiego do tej pory nie było. Nie tylko dlatego, że akcja jest tu bardzo wartka, a wątki plączą się tu z koronkową wręcz precyzją, wodząc czytelnika za nos i do ostatniej chwili trzymając go w niepewności. To nie na tym polega wyjątkowość tego tytułu. Autor stworzył idealną hybrydę powieści i komedii – i właśnie to jest tu najbardziej zaskakujące. Roryk, tytułowy detektyw, jest chorobliwie wręcz nieśmiały i tak uprzejmy, że narosły wokół tego prawdziwe legendy. Ponoć kiedyś, gdy został postrzelony, nie chciał robić innym pacjentom kłopotu i zemdlał, czekając na przyjęcie. Innym razem nie chciał przerywać dentyście i podobno dał wyrwać sobie dwa trzonowce, zanim uświadomił lekarza, że pomylił pacjentów. Matylda zaś jest jego idealnym przeciwieństwem. Gadatliwa, wyrywna i niezwykle kreatywna, tworzy z Rorykiem duet niczym Flip i Flap! To nadal nie koniec zabawnych postaci, które niejednokrotnie dodają kabaretowego sznytu fabule tej powieści. Doktor Herkenrat, choć jego imię brzmi dumnie i niezwykle poważnie, jest przeuroczym i szalenie lękliwym cocker-spanielem, który na widok wiewiórek (a ich rola w tej powieści jest niezwykle istotna!) zmyka gdzie pieprz rośnie. Dorian Zdrój jest największym flejtuchem, znanym wśród literackiej arystokracji. A to zaledwie kilkoro spośród barwnych i wyrazistych bohaterów, których poznacie na kartach tej książki!

Sama fabuła powieści jest fenomenalna. Czyta się ją jednym tchem, a lektura pełna jest emocji i zaskoczeń. Uprzedzam jednak od razu – gdy przewrócicie ostatnią stronę, będziecie żałować, że to już koniec. Spieszę jednak z informacją, która pocieszy złaknionych dalszych przygód Roryka i Matyldy. Już wkrótce znów o nich usłyszymy 😉! A tymczasem książkę „Roryk. Nieśmiały Detektyw. Sprawa zaginionej perły” polecam czytelnikom już od 9. roku życia, choć zapewniam, że starsza młodzież, a nawet dorośli, z rozkoszą będą podbierać tę książkę młodszym domownikom!

Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
Metryczka:
  • autor – Olivier Schlick
  • tłumacz – Emilia Skowrońska
  • Wydawnictwo Dwukropek
Link do strony wydawnictwa:

https://dwukropek.com.pl/ksiazki/roryk-niesmialy-detektyw-sprawa-zaginionej-perly/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci