Koniec z Mileną?
12+,  9+,  Książki

Koniec z Mileną? – recenzja serii o Dawidzie

Pierwsza miłość to bardzo poważna sprawa. I niełatwa. Po pierwsze, wszystko jest nowe, nieznane, zaskakujące. Po drugie, dziewczyny są bardzo skomplikowane i trudno jest odgadnąć, czego oczekują i jak należałoby postąpić. Po trzecie, rówieśnicy wcale nie pomagają! Ciągle zadają dziwne pytania, plotkują i komplikują wszystko właśnie wtedy, kiedy jest to najmniej potrzebne. Przekonał się o tym Dawid, bohater świetnej i bardzo życiowej serii, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki. Ostatnio swoją premierę miał czwarty tom jego przygód, czyli „Koniec z Mileną?”, ale pozwólcie, że zaproszę Was do recenzji, w której przyjrzymy się całej serii. Zerknijcie!

Zakochałem się w Milenie

Dawid ma dziewięć, może dziesięć lat i ostatnio myśli tylko o Milenie. Jej oczy jak dwa czarne słońca, włosy niczym lśniący wodospad oraz niezwykła gracja, dzięki której dziewczyna porusza się jak melodia na wietrze, spędzają Dawidowi sen z powiek. Chłopiec nie ma czasu ani na spacery z ukochanym psem, ani na naukę… Ciągle zastanawia się co zrobić, by zdobyć serce Mileny. Czy powinien być zabawny? A może musi przyłożyć się do lekcji i zabłysnąć na nadchodzącym sprawdzianie? Która droga do uczuć Mileny okaże się tą właściwą?

„Zakochałem się w Milenie” to krótka opowieść, która w prosty i niepozbawiony humoru sposób opowiada o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich. Dawid, chłopiec o bardzo filozoficznej i bądź co bądź romantycznej naturze, dość nieporadnie porusza się po skomplikowanych ścieżkach miłości. A jednak choć nie każda jego decyzja będzie właściwa, to wszystkie doprowadzą go do bardzo ważnych (o ile nie najważniejszych!) wniosków. Jakich? W życiu warto po prostu być sobą! Jakże ważne jest to przesłanie, zwłaszcza w czasach, gdy presja rówieśników i kanony narzucane przez media społecznościowe popychają dzieci do tego, by być coraz fajniejszym, lepszym, podążającym za trendami. Gdzieś zanika ta naturalność i swoboda w relacjach. Dobrze, że pojawiają się książki, które tak wspaniale namawiają do tego, by nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy…

Zakochałem się w Milenie
Zakochałem się w Milenie
Zakochałem się w Milenie
Zakochałem się w Milenie
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Inny niż wszyscy

Do klasy Dawida chodzi Oskar. Oskar jest jaki jest. Każdy przyzwyczaił się już do tego, że Oskar myśli inaczej niż wszyscy i czasem robi bądź mówi dziwne rzeczy. Teraz jednak chłopiec zniknął ze szkoły, a nauczycielka mówi, że ma zespół Aspergera. Czy to znaczy, że Oskar jest chory? Fredrik, który jest najwredniejszym chłopakiem w szkole twierdzi, że Oskar zwariował. Czy to, że ktoś jest inny, oznacza, że coś jest z nim nie tak? I skoro Dawid jest tak podobny do Oskara, czy czyni go to nienormalnym? W końcu na każdym kroku słyszy, że jest stuknięty!

Muszę powiedzieć, że choć cała seria jest bardzo udana, to „Inny niż wszyscy” jest zdecydowanie moją ulubioną częścią cyklu o Dawidzie. Już poprzednie perypetie chłopca były wielką pochwałą bycia sobą. Tu czytelnicy zmierzą się z innym, a jednocześnie bardzo podobnym dylematem. Czy każdy musi być taki sam? Czy nienormalny i inny oznaczają to samo? W głowie Dawida pojawi się wiele pytań i równie wiele odpowiedzi. Wszystkie jednak krążyć będą wokół szacunku do naszych odrębności i swobody do bycia sobą, bez względu na to, co to oznacza. To naprawdę bardzo ważna opowieść, nie tylko o zespole Aspergera, ale o poszanowaniu dla każdego, bez względu na to, czym się wyróżnia i jaki jest.

Inny niż wszyscy
Inny niż wszyscy
Inny niż wszyscy
Inny niż wszyscy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Na zawsze Milena

W miłości tak już jest, że czasem coś się komplikuje. Dawid o tym doskonale wie. Jego rodzice się rozwiedli, więc chłopiec ma świadomość tego, że czasem coś w miłości nie wychodzi. Jego tata kocha teraz Ewę i dziś jest ten dzień, kiedy Dawid ma poznać zarówno ją, jak i Agnes. Agnes jest w jego wieku. I choć chłopiec z całej siły chce ją znielubić, to okazuje się, że jest to naprawdę sympatyczna i otwarta dziewczynka. Niestety, gdy razem z Agnes zabierają suczkę Dawida na spacer dzieje się coś, co okazuje się być właśnie komplikacją w miłości. Widzi ich Milena i z dnia na dzień przestaje zauważać Dawida. Dlaczego? I jak to naprawić? Sprawdźcie sami!

„Na zawsze Milena” to trzecia już część opowieści o Dawidzie, ponownie pełna refleksji i trafionych w punkt przemyśleń. Tym razem młodzi czytelnicy staną oko w oko z problemem, który bardzo często komplikuje nie tylko dziecięce relacje, ale także te dorosłe. Jak zwykłe nieporozumienie może doprowadzić do tego, że cierpi nie jedno, ale dwa serca? I dlaczego zawsze należy ze sobą rozmawiać? Jak zawsze autor opowieści o Dawidzie dotknie ważnych tematów w bardzo taktowny, pełen szacunku dla wrażliwości i inteligencji emocjonalnej młodego czytelnika, a jednocześnie okraszony humorem sposób. Zaś bezpośrednia narracja, w której wypowiada się sam główny bohater, świetnie skraca dystans i sprawia, że problemy i przemyślenia Dawida stają się bliższe, prawie jak te własne…

Na zawsze Milena
Na zawsze Milena
Na zawsze Milena
Na zawsze Milena
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Koniec z Mileną?

Dawid chodzi z Mileną i wie o tym prawdopodobnie cała szkoła. Jednak ani chłopcu ani dziewczynie wcale to nie przeszkadza. Na szkolnych korytarzach nie afiszują się oni ze swoim uczuciem, więc i szkolna społeczność nie bardzo ma o czym rozmawiać. Wszystko się jednak zmienia, gdy Fredrik rozpuszcza paskudną, obrzydliwą plotkę. Teraz Milena nie chodzi do szkoły, wszystkie dziewczyny unikają Dawida, zaś starsi chłopcy głupawo podśmiechują się po kątach i na każdym kroku komentują to, co się stało. Dawid ma tego dość. Ma dość miłosnych komplikacji i tego, że znów musi się tłumaczyć z czegoś, czego ani nie zrobił, ani nie powiedział. Postanawia więc, że musi zerwać z Mileną. W końcu nie ma innego wyjścia! A może jest?

Najnowsza część opowieści o Dawidzie dotyka kolejnego, bardzo istotnego problemu. Czym jest plotka? Jak stawić czoła sytuacji, w której cała społeczność zaczyna powtarzać krzywdzące nas słowa? „Koniec z Mileną?” ponownie zaprosi czytelników do dyskusji nie tylko nad relacjami damsko-męskimi, ale nad kontaktami rówieśniczymi w ogóle. Autor pochyli się nie tylko nad zawiłościami w miłości, ale także nad istotą szczerej rozmowy, trudnej sztuce rozwiązywania konfliktów i szkodliwości plotki w relacjach międzyludzkich. Niejeden moment w tej książce będzie trudny, każdy zaś skłoni czytelników do ważnej refleksji, ba! może nawet dyskusji nad tym, jak bardzo można kogoś skrzywdzić z pozoru niewinnym kłamstwem…

Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

Seria o Dawidzie to zbiór krótkich, a jednocześnie bardzo esencjonalnych w przekazie książek. Każda z nich pochyla się nad emocjami, towarzyszącymi pierwszej miłości. Dawid, główny bohater, a jednocześnie narrator każdego z tomów, wprowadzi czytelników w skomplikowany świat relacji damsko-męskich i zrobi to w niezwykle ciekawy sposób. Czytając opowieść Dawida nie raz uśmiejecie się do łez, choć z pewnością pojawią się także momenty, gdy poczujecie ucisk w brzuchu, nie zawsze ten przyjemny. Historie chłopca pełne są emocji i cennych przemyśleń, które z pewnością staną się dla młodych ludzi punktem wyjścia do ważnych rozmów.

To, co jest ogromną wartością tych książek, to fakt, iż powstały one w ogromnym szacunku dla wrażliwości młodego czytelnika. Napisane bez tabu, w bezpośredni, bardzo szczery, a jednocześnie niepozbawiony humoru sposób, są niezwykle autentyczne. Każdy z nas z pewnością choć raz znalazł się w podobnej sytuacji jak Dawid. Każdy z nas z łatwością wczuje się w sytuację bohatera. Tym bardziej warto po te opowieści sięgnąć. Przeczytacie tu o miłości, przyjaźni, akceptacji siebie i innych, odwadze, by bronić swojej wolności i stanąć po stronie najbliższych. Całość zaś jest nie tylko świetnie napisana, ale i wydana w przyjemny sposób. Poręczny format, czytelna czcionka i pojawiające się tu i ówdzie proste, aczkolwiek świetnie oddające emocje ilustracje, które stworzyła Pija Lindenbaum, sprawiają, że opowieści o Dawidzie karmią i oko, i duszę. Z całego serca polecam książki „Zakochałem się w Milenie”, „Inny niż wszyscy”, „Na zawsze Milena” oraz „Koniec z Mileną?” czytelnikom od 9. roku życia.

Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Koniec z Mileną?
Metryczka:
  • autor – Per Nilsson
  • ilustrator – Pija Lindenbaum
  • tłumacz – Marta Rey-Radlińska
  • Wydawnictwo Zakamarki
Link do strony wydawnictwa:

https://www.zakamarki.pl/produkt/koniec-z-milena/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci