Ratujmy naszą planetę. Lasy
7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Ratujmy naszą planetę. Lasy

W ostatnim czasie ukazało się naprawdę sporo świetnych, proekologicznych publikacji dla dzieci. Pomagają one kształtować poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę oraz uświadamiają młodym czytelnikom, jak wiele naszych decyzji może wpływać na skalę problemów i zagrożeń, z którymi boryka się środowisko naturalne. Dziś chciałabym Wam pokazać bardzo ciekawą propozycję dla dzieci w wieku szkolnym, która dotyka niezwykle ważnej i palącej kwestii. Czym jest wylesianie? Dlaczego jest ono tak niebezpieczne? Zajrzyjcie razem z nami do książki „Ratujmy naszą planetę. Lasy”. Zapraszam do recenzji!

Wielu z nas lubi wypoczywać w lasach. Spacer wśród gęsto rosnących drzew jest wytchnieniem w codzienności, w której brak czasu, a często i miejsca na długie spotkania z dziką przyrodą. Niestety tych lasów jest coraz mniej. Dlaczego? O tym w swojej książce postanowiła napisać Jess French, pochodząca z Wielkiej Brytanii lekarz weterynarii, prezenterka telewizyjna oraz autorka. Zdecydowała się ona stworzyć publikację skierowaną do dzieci, by to właśnie od najmłodszych lat budzić w młodych czytelnikach potrzebę walki o ratowanie tego, co najcenniejsze – przyrody!

Już na pierwszych stronach tej książki dzieci będą miały szansę przeczytać, dlaczego lasy są tak ważne dla każdego mieszkańca Ziemi. Przyjrzą się lasom deszczowym, w których żyje aż połowa roślin i zwierząt naszej planety. Niesamowite prawda? Poznają także uroki lasów strefy umiarkowanej i zajrzą do mroźnej tajgi, by u boku ogromnych tygrysów amurskich poznać te niezwykłe i jakże rozległe leśne formacje. I choć każdy z omówionych w książce rodzajów lasu jest inny, to wszystkie stają się ofiarami jednego z największych przyrodniczych problemów, jakim jest wylesianie. Wielu z Was jest zapewne świadomych, iż jedną z jego przyczyn są wycinki lasów pod plantację palm olejowych. Wskutek tej szkodliwej działalności orangutany czy dzioborożce, żyjące na Borneo, tracą swoje naturalne schronienie. Jednak plantacje palm są jedynie jednym z wielu działań, które przyczyniają się do niepokojąco szybkiego kurczenia się powierzchni leśnych na całej naszej planecie!

Ratujmy naszą planetę. Lasy
Ratujmy naszą planetę. Lasy
Ratujmy naszą planetę. Lasy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Ratujmy naszą planetę. Lasy” to książka, która ma na celu uświadomienie tak dzieci, jak i dorosłych, że każda działalność człowieka ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Już sam fakt, że na Ziemi mieszka prawie osiem miliardów ludzi przyczynia się do tego, że lasów jest coraz mniej. Jak to możliwe? Potrzebujemy miejsca na domy, infrastrukturę miejską, drogi, ale nie tylko! Coraz więcej lasów wycinanych jest pod uprawy roślin czy hodowle bydła, gdyż im jest nas więcej, tym większe są nasze potrzeby i właśnie o tym przeczytacie na kartach tej książki. Co więcej, zobaczycie z jakich powodów problem wylesiania powinien być przez ludzi traktowany niezwykle poważnie! Dlaczego lasy chronią nas przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi? W jaki sposób wylesianie zagraża wielu społecznościom świata? Które zwierzęta wyginęły na skutek zniszczenia lasów? To jedynie kilka spośród wielu pytań, na które odpowie ta niezwykle ciekawa, proekologiczna propozycja dla dzieci!

Największą wartością tej książki bezsprzecznie jest to, że pokazuje ona, iż każdy z nas może swoimi działaniami przyczynić się do ochrony lasów i powstrzymania szkodliwego procesu wylesiania. Skala problemu z pewnością może przytłaczać, a jednak jest mnóstwo małych rzeczy, które możemy zrobić, by pozwolić lasom trochę odetchnąć! Jakie decyzje zakupowe podejmować i które nawyki zmienić, by chronić przyrodę? Czy każdy olej palmowy jest zły? Jak nowoczesne technologie pomagają walczyć z nielegalnymi wycinkami? Sięgnijcie po książkę „Ratujmy naszą planetę. Lasy” i poznajcie mnóstwo sposobów na ochronę lasów, bez których życie na Ziemi nie byłoby po prostu możliwe!

Gorąco polecam tę książkę dzieciom już od 7. roku życia. Znajdziecie tu mnóstwo mądrych i wartościowych treści, podanych w przystępnej i przyjemnej (także dla oka) formie.

Ratujmy naszą planetę. Lasy
Ratujmy naszą planetę. Lasy
Ratujmy naszą planetę. Lasy
Metryczka:
  • autor – Jess French
  • ilustrator – Alexander Mostov
  • tłumacz – Maria Nowak
  • Wydawnictwo Zielona Sowa
Link do strony wydawnictwa:

https://www.zielonasowa.pl/ratujmy-nasza-planete-lasy-18172.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *