Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
7+,  9+,  Książki

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników – recenzja

Czy marzyliście o tym, by móc wznieść się ponad chmury i szybować niczym ptak, podziwiając piękno krajobrazów zza sterów samolotu? Jestem pewna, że wiele dzieci choć przez chwilę pragnęło zostać pilotem. Ba! Myślę, że marzenie to podziela niejeden dorosły! To właśnie z myślą o nich Anna Litwinek, Adam Wójcicki i wydawnictwo Znak Emotikon stworzyło książkę „Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”. Gdzie poszybujecie u boku najsłynniejszych pilotów z Polski? Sprawdźcie razem z nami!

„Awiatorzy” to książka, w której znajdziecie ponad dwadzieścia niedługich opowiadań. Każde z nich poświęcone będzie sylwetkom wybitnych lotników, którzy zabiorą Was nie tylko w podróż po najdalszych zakątkach świata, ale także w niezwykłą historyczną wyprawę przez blisko 100 lat tradycji polskiego lotnictwa. Wspólną przygodę rozpoczniecie na początku XX wieku, gdy polscy piloci zaczynali zaznaczać swoją obecność na arenie międzynarodowej wieloma spektakularnymi wygranymi w lotniczych zawodach. Poznacie cztery niezwykłe kobiety, które w powietrznym rajdzie wokół granic Polski pragnęły pokazać wszystkim, że są tak samo zdolne, jak ich koledzy po fachu. Przyjrzycie się wyczynom Franka Żwirko i Stacha Wigury, który zadziwili wszystkich swoim fenomenalnym przelotem w zawodach Challenge w 1932 roku i na zawsze zapisali się w historii lotnictwa. Mało tego, wspólnie ze Stanisławem Skarżyńskim wyruszycie w samotną wyprawę przez Atlantyk, w której zaskakujący był nie tylko dystans, obrany przez pilota, ale także strój, który wprawił w osłupienie zarówno Polaków, jak i Brazylijczyków!

W dalszej części książki będziecie mieli okazję przyjrzeć się wybitnym pilotom, walczącym w podniebnych starciach w czasie II Wojny Światowej. Poznacie trzy niezwykle odważne kobiety, które wsiadały za stery przeróżnych jednostek, by wspomagać walczących na froncie żołnierzy. Przyjrzycie się także niezwykłemu życiorysowi Marcelego Ostrowskiego, który już od najmłodszych lat pragnął ratować ludzkie życie. Najpierw robił to łapiąc… węże, a później, gdy wojna zmieniła losy całego świata – broniąc załogę bombowca przed ogniem nieprzyjaciela.

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Co ciekawe, „Awiatorzy” to nie tylko historie pilotów samolotów. To także opowieści o… kosmonautach, baloniarzach oraz lotnikach, zasiadających za sterami szybowców! Będziecie mieli okazję przeczytać o pewnej Adzie, która zmierzając ku marzeniom niemalże trafiła do radzieckiego więzienia. Poznacie Mirka, który od najmłodszych lat marzył, by dotknąć Księżyca i tak bardzo pragnął zrealizować tę fantazję, że już jako dziecko przeprowadzał z bratem próbne starty w przestrzeń kosmiczną (niestety mało udane). Przyjrzycie się także wybitnemu pilotowi szybowców, który jako pierwszy przeleciał nad Himalajami!

Każda historia, zawarta w „Awiatorach” budzi podziw. Mało tego, wszystkie opowiadania są szalenie motywujące, bowiem ich bohaterowie musieli stawiać czoła przeróżnym przeciwnościom losu! Musieli mierzyć się ze złą pogodą czy usterkami technicznymi, a także pokonywać granice, nie tylko te geograficzne, dzielące państwa (choć przekroczenie ich było niejednokrotnie równie trudne), ale także te kulturowe czy te najzwyklejsze, a jednocześnie najbardziej frustrujące, bo nasze własne, ludzkie.

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Oprócz niezwykłych postaci i ich historii, przyjrzycie się  tu także wielu jednostkom, które na przestrzeni dziesięcioleci unosiły pod niebo polskich pilotów. Sprawdzicie, który samolot został uznany za najbrzydszy na świecie, a także dowiedzie się, która maszyna była w stanie latać nawet bez silnika (i nie był to żaden szybowiec!). Będziecie mieli także okazję poznać wiele lotniczych ciekawostek. Dowiecie się co wspólnego z lotnictwem ma foxtrot i tango, przeczytacie o kominach powietrznych i podstawowych zasadach nawigacji. Całość zaś dopełnią absolutnie fenomenalne i zaskakujące fakty z życia samych pilotów. Skąd Stach Latawis wiedział, co będzie podawane w domu Meissnerów na świąteczną kolację? Jak Sebastian Kawa zepsuł plasteliną przyrządy w szybowcu ojca? I skąd wzięła się tradycja misia-lotnika? Odpowiedzi szukajcie w historiach najwybitniejszych awiatorów!

Już na sam koniec pozwólcie, że wspomnę kilka słów o oprawie graficznej tego zbioru opowiadań. Oprócz pełnych emocji i bardzo pomysłowych grafik Adama Wójcickiego, znajdziecie tu także zdjęcia wszystkich bohaterów, pozyskane z wielu rodzinnych archiwów. Duma i radość, którą ujrzycie na twarzach każdego z lotników jest najlepszym dowodem na to, jak emocjonujące wiedli życie! Te piękne, choć niejednokrotnie wiekowe i nieostre fotografie, będą cudownych uzupełnieniem lektury i z pewnością stanowią jej ogromną wartość. Zaś na końcu znajdziecie świetnie zilustrowany alfabet lotniczy, który być może stanie się kropką nad „i” w lotniczych marzeniach któregoś z młodych czytelników, kto wie?

Gorąco polecam książkę „Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”  młodym czytelnikom od 7. roku życia. Jest to naprawdę przyjemna, niezwykle pasjonująca i pełna interesujących ciekawostek opowieść o spełnionych marzeniach, odwadze, sile i determinacji, która inspiruje, porusza i cieszy. Warto ją przeczytać!

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników
Metryczka:
  • autor – Anna Litwinek
  • ilustrator – Adam Wójcicki
  • Wydawnictwo Znak Emotikon
Zerknijcie także tu:

Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *