Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Komiks,  Książki

Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy – recenzja

Nie jest żadnym sekretem, że uwielbiamy Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Jak na prawdziwych fanów tej kryminalnej serii przystało, oprócz klasycznych książek z tajemnicami mamy w swojej biblioteczce także wydania specjalne oraz księgi z detektywistycznymi łamigłówkami. Jest jednak coś, na co czekaliśmy od dawna… I oto są! Tuż przed wakacjami Wydawnictwo Zakamarki zaskoczyło nas pierwszymi komiksami z udziałem kultowych małych detektywów. Zajrzyjcie razem z nami do książki „Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy”. Zapraszamy do naszej recenzji!

Oryginalnie komiksy te ukazały się w Szwecji w 2020 roku w postaci gazetek. W każdym z dwumiesięczników młodzi czytelnicy mieli okazję poznać dwie historie obrazkowe, przedstawiające zupełnie nowe śledztwa Lassego i Mai. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać na ich polskie wydania, bowiem już po roku Wydawnictwo Zakamarki uraczyło nas pierwszą książką, w której znajdziemy aż cztery komiksy (czyli odpowiednik dwóch numerów szwedzkich gazetek). Co skrywa w sobie ta nowość?

Najpierw wspólnie z Lassem i Mają zajrzycie do sklepu, w którym nieznany sprawca notorycznie uszkadza automat, skupujący puszki i butelki. Sprawa jest bardzo poważna, bowiem awaria maszyny może uniemożliwić całej klasie małych detektywów wyjazd na wycieczkę! Do tego Valleby zaczyna wręcz tonąć w odpadach. Po co ktoś miałby niszczyć punkt skupu?

Gdy już wspólnie z detektywami rozwiążecie pierwszą zagadkę, udacie się wprost na zimowy kiermasz charytatywny. Ich organizatorów być może pamiętacie z „Tajemnicy miłości”. Tym razem Ebba i Ramon nie będą jednak skupiać się na tańcu, a na pozyskaniu środków na schronisko dla kotów. I pewnie ich kiermasz okazałby się wielkim sukcesem, gdyby nie fakt, że ktoś ukradł wszystkie pieniądze z kasy! Kto był na tyle zuchwały?

Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Kolejna zagadka przeniesie Was wprost na korytarze szkoły w Valleby. Ujrzycie tam dyrektorkę Ingę, która całuje… puchar przechodni! I uwierzcie mi, że Lasse i Maja byli równie zdziwieni tym widokiem jak Wy. Po chwili wszystko staje się jednak jasne. Zbliżają się kolejne zawody i dyrektorka nie może pogodzić się z myślą, że będą musieli przekazać puchar zwycięzcy kolejnej edycji rywalizacji. Niestety już następnego dnia okazuje się, że szkoła musi pożegnać się z pucharem zdecydowanie szybciej, gdyż trofeum znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak to możliwe?

Ostatnia zagadka jest naszą ulubioną! Tym razem zajrzycie do muzeum, w którym Barbara Palm przygotowuje sztukę teatralną. Barbara jest bardzo przejęta, bowiem przedstawienie jest sposobem na realizację jej odwiecznego marzenia o powrocie na scenę. Nie można się więc dziwić przeogromnemu zaangażowaniu szefowej muzeum. Gdy wzywa ona Lassego i Maję do swojego gabinetu, młodzi detektywni są przekonani, że ma dla nich jakieś zlecenie. Nic bardziej mylnego! Barbara pragnie zaproponować dwójce przyjaciół tytułowe role w „Jasiu i Małgosi”. Czy przyjmą oni propozycję? I czy w Valleby wydarzy się w końcu coś niezwykłego (bowiem Lasse i Maja od dłuższego czasu nudzili się jak mopsy…)? Sprawdźcie sami!

„Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy” to bardzo udana nowość z udziałem Lassego i Mai. Komiksowe historie, przedstawiające różne śledztwa młodych detektywów spotkały się z ogromnym zainteresowaniem Kuby. I co najważniejsze, są świetnie przygotowane! Odrobinę obawiałam się, czy ta nowa koncepcja sprosta naszym oczekiwaniom. W końcu tak przeogromny sukces tej serii Martina Widmarka i Heleny Willis naprawdę wysoko stawia poprzeczkę! Tymczasem pomysł na wydanie zupełnie nowych zagadek w formie komiksów okazał się w naszej opinii po prostu strzałem w dziesiątkę.

Sama konstrukcja historii jest podobna do tych, do których przywykliście. Najpierw Lasse i Maja stają przed problemem do rozwiązania. Wnikliwie obserwują otoczenie i na podstawie wizji lokalnej próbują wytypować podejrzanych, określając także ich potencjalne motywy. Potem przychodzi pora na zebranie dowodów i wskazanie winnego. Podobnie jak w powieściach, tak i tu przyczyną przestępstw nie zawsze bywają złe intencje. A i same okoliczności zbrodni nierzadko sprawiają, że winowajca wzbudza dużą sympatię. Ale o szczegółach musicie się przekonać sami 😉!

Gorąco polecam  „Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy” zarówno wielbicielom Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, jak i tym spośród Was, którzy nie znają jeszcze tego kryminalnego cyklu dla młodych czytelników. My jesteśmy zachwyceni komiksowymi przygodami małych detektywów. Ilustracje świetnie udźwignęły ciężar narracji, a scenariusz każdego z komiksów jest wspaniale przemyślany, zaskakujący i pełny nieoczekiwanych zwrotów akcji, dzięki czemu czytelnik niemalże do ostatniej chwili nie jest pewien zakończenia. Nie będę ukrywać, z niecierpliwością wypatrujemy kolejnych obrazkowych wersji nowych dochodzeń Lassego i Mai! A Wy?

Ps. Pod zdjęciami znajdziecie recenzję-niespodziankę 😉

Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy

Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

Pozwólcie, że przy okazji tej cudnej premiery skieruję do Was kilka słów o wspomnianych już przeze mnie „Detektywistycznych łamigłówkach Lassego i Mai”. Jest to czterotomowy cykl świetnie przygotowanych zagadek. Znacie już „Brązową księgę”, „Srebrną księgę”, „Złotą księgę” i „Diamentową księgę”? Są to zeszyty, w których wspólnie z Lassem i Mają staniecie przed nie lada wyzwaniem. Będziecie mieli za zadanie pomóc młodym detektywom w wielu dochodzeniach. Kto skradł diamenty ze sklepu Muhammeda Karata? Kto podmienił obraz w kościele w Valleby? Które zwierzę zostało podrzucone do sklepu zoologicznego? To jedynie kilka spośród szerokiej gamy przestępstw, które będziecie musieli wyjaśnić!

Każda księga to mnóstwo przeróżnych szarad, w których skrywa się rozwiązanie kryminalnych zagadek. Znajdziecie tu rebusy, krzyżówki, labirynty, zagadki logiczne, a nawet sudoku, wykreślanki czy… quizy ze znajomości przygód Lassego i Mai! Zadania są świetnie przygotowane, także pod względem graficznym, a co najważniejsze, za rozwiązanie każdej zagadki otrzymacie medal w formie naklejki. Jestem przekonana, że taka gratyfikacja ucieszy każdego małego wielbiciela łamigłówek. To jednak nie koniec, bowiem w każdej księdze czeka na Was zadanie przewodnie, bądźcie więc uważni i przyglądajcie się dokładnie wszystkim szczegółom.

„Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai” będą świetną propozycją dla każdego fana kryminałów z udziałem detektywów z Valleby. Nasz Kuba chętnie po nie sięga i co ciekawe, często dzięki proponowanym przez autorom zadaniom wraca do znanych mu już tajemnic, by przeczytać je ponownie, szukając szczegółów niezbędnych do rozwiązania zagadki!

Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai
Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai
Brązowa Księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai
Złota księga. Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai
Złota księga. Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai
Detektywistyczne Łamigłówki Lassego i Mai
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Martin Widmark
  • ilustrator – Helena Willis
  • tłumacz – Barbara Gawryluk („Punkt skupu i inne komiksy”), Barbara Gawryluk/Katarzyna Skalska („Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”)
  • Wydawnictwo Zakamarki
Szukacie recenzji pozostałych książek z serii o Lassem i Mai? Zerknijcie tu:

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – recenzja serii

Tajemnica filmu – recenzja

Wakacje z Lassem i Mają – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *