O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
3+,  5+,  7+,  Książki

O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu – recenzja

Nie ma prostego przepisu na bycie szczęśliwym. Są jednak pewne rzeczy, które możemy zrobić, by osiągnąć poczucie wewnętrznego spokoju i równowagi. Życie w zgodzie ze sobą, dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, kierowanie się sercem – bez tego z pewnością ciężko być szczęśliwym. Tylko jak nauczyć tego dzieci? Dobra książka będzie tu z pewnością dużą pomocą! Właśnie dlatego dziś chcę Wam pokazać opowiadania, których autorem jest Paweł Wakuła. Zajrzyjcie razem z nami do nowości pt.: „O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu”.

Jeśli znacie serię „Poduszkowce”, to wiecie, że są to ciepłe, krótkie historie, idealne do czytania przed snem. Zawsze dotykają one ważnych dziecięcych spraw, mówią one o wartościach i pomagają zrozumieć wiele emocji. Takie są też opowiadania Pawła Wakuły. W środku znajdziecie trzy historie. Każda jest inna, jednak wszystkie skupiają się na tym, by pokazać dzieciom jak ważne jest to, by być po prostu SOBĄ! Zacznijmy jednak od początku…

Pierwsza historia to opowieść o Dropsie. Był to kot, który obserwując otaczającą go przyrodę przestał cieszyć się z własnego wyglądu. Wszystko było takie kolorowe i okazałe, a on był czarny i taki… zwyczajny. Postanowił więc wytarzać się w farbach pewnego malarza. Dzięki temu jego futro mieniło się wszystkimi kolorami tęczy, a swoim ogonem, niczym pędzlem mógł malować najpiękniejsze obrazy. Malarz ostrzegł go jednak, by rozsądnie korzystał z tej umiejętności, gdyż sztuka ma wielką moc. Co miał na myśli?

O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Druga opowieść zabierze dzieci wprost na farmę, gdzie poznają krowę Kunegundę i rolnika Jakuba. Jakub i Kunegunda żyli w zgodzie. Krowa dawała mu dużo mleka, a rolnik dbał o nią tak, jak potrafił najlepiej. Pewnego dnia zdarzyło się jednak coś, co odmieniło losy mieszkańców farmy. Kunegunda przyłapała Jakuba, jak oglądając program dla rolników zachwycał się Krasullą de Kefir – zwyciężczynią konkursu na Krowią Miss. Kunegundę ogarnęła ogromna złość. Zrobiło jej się przykro, że Jakub nie docenia jej wysiłków i zamiast chwalić pyszne i odżywcze mleko, rozpływa się nad urodą krowiej celebrytki. Po chwili jednak inni mieszkańcy farmy przypomnieli Kunegundzie, że w ostatnim czasie naprawdę mocno się zaniedbała. I wcale nie chodziło im o to, że nie korzystała z usług fryzjera czy manikiurzystki, a o to, że miała naprawdę sporą nadwagę! Kunegunda po chwili zastanowienia stwierdziła, że skoro Krasulla tak uwielbiała bieganie, to i ona zacznie uprawiać ten sport. I choć zazdrość i złość nie są dobrą motywacją, to już wkrótce Kunegunda i jej przyjaciele staną się prawdziwymi idolami lokalnej społeczności. Dlaczego?

Dzięki ostatniej historii mali czytelnicy poznają małego prosiaczka Poldka. Poldek mieszkał w lesie i uwielbiał tańczyć. Jego fascynacja tańcem była tak wielka, że rodzice postanowili go wspierać i wysłali go do miasta. W końcu tam z pewnością znajdzie się ktoś, kto pozna się na talencie małej świnki. Na szczęście Poldek mógł liczyć na pomoc przyjaciela. Piotruś od razu postanowił pójść z Poldkiem do teatru, gdyż to właśnie tam tańczą i śpiewają najwybitniejsi artyści. Jednak mały prosiaczek poczuł się bardzo przytłoczony przepychem teatralnych dekoracji. W końcu jest tylko niewielką świnką! Czy jego talent jest wystarczający, by zabawiać tak elegancką publiczność?

O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu

„O kocie malarzu, krowie biegaczce i prosiaku tancerzu” to niedługie opowiadania, napisane prostym i przystępnym językiem. Każde z nich skrywa historię innego bohatera, jednak wszystkie mają podobny cel. Przygody bohaterów uświadomią dzieciom, co jest tak naprawdę w życiu najważniejsze! Drops pokaże maluchom, że sprawianie przyjemności innym może być źródłem dużej radości. Kunegunda będzie najlepszym przykładem tego, jak istotne jest to, by dbać o dobrą kondycję! Zaś mały Poldek pokaże, że podążanie za swoimi marzeniami jest bardzo ważne. Co jednak najistotniejsze, wszystkie opowiadania łączy jeden morał. Jaki? Wsparcie przyjaciół, wiara we własne możliwości oraz życie w zgodzie z własnymi przekonaniami to rzeczy, które z największych opałów pomogą nam wyjść obronną ręką!

Gorąco polecam opowiadania „O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu” małym czytelnikom od 3. roku życia. Znajdziecie tu nie tylko wartościowe, przyjemne i ciepłe historie, ale także dużą dawkę humoru, bardzo ładne ilustracje i cenny przekaz, który uskrzydla i wzmacnia poczucie własnej wartości. Nam historia Pawła Wakuły bardzo przypadły do gustu. A Wam?

O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
O kocie malarzu, krowie biegaczce i kocie tancerzu
Metryczka:
  • autor – Paweł Wakuła
  • ilustrator – Ela Śmietanka
  • Wydawnictwo Literatura

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci