Niesamowite nasionka
5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Niesamowite nasionka – recenzja

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Trafiło się ślepej kurze ziarno. Przysłów o ziarnach jest całkiem sporo. Tylko czym jest owo ziarenko? Jak to jest, że każde ziarenko jest nasionkiem, ale tylko niektóre nasiona są ziarnami? Nasiona skrywają mnóstwo tajemnic, a niektóre z nich są naprawdę fascynujące. Nie wierzycie? To zajrzyjcie razem z nami do książki „Niesamowite nasionka”! Zapraszamy do naszej najnowszej recenzji.

„Niesamowite nasionka” to nowość od wydawnictwa Dwukropek, w której znajdziecie dużą dawkę wiedzy o wszelkich nasionach, ziarnach i orzechach. Ewa Podleś zebrała tu same najciekawsze fakty ze świata nasion i ubrała je w przeurocze ilustracje, pełne zaskakujących szczegółów. O czym przeczytacie w tej świetnej propozycji dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? Dowiedzie się czym właściwie jest nasiono i jak jest ono zbudowane. Zobaczycie jak wiele zastosowań mają nasiona. Przekonacie się, że możemy z nich otrzymać nie tylko mąkę, kakao, kasze i płatki, ale także oleje, opakowania ekologiczne, leki, a nawet trucizny czy perfumy! Poznacie wiele różnych procesów, którym człowiek poddaje nasiona. To jednak nie koniec!

Czy wiecie, że nie ma dwóch roślin, które miałyby takie samo nasionko? Nasiona są bardzo różnorodne, a ich kształty niejednokrotnie bardzo Was zaskoczą! Są bowiem nasionka, które wyglądają jak hamburgery?.Są też takie, których specyficzna budowa sprawiała, że w przeszłości były rozsypywane wokół domów, by odstraszyć… bosych złodziei! Dzięki świetnym ilustracjom będziecie mieli okazję przyjrzeć się przeróżnym nasionom, od tych najmniejszych, po przeogromny orzech lodoicji seszelskiej.

Niesamowite nasionka
Niesamowite nasionka
Niesamowite nasionka
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Najnowsza książka Ewy Podleś jest naprawdę świetnie opracowana. Obrazki fantastycznie uzupełniają tekst i są bardzo przyjemne dla oka. Zobaczycie na nich mnogość produktów, które mogą być wypiekane z użyciem nasion, zajrzycie na bazar w Stambule, gdzie sprawdzicie, które przyprawy to właśnie tytułowe nasionka. Odwiedzicie także tłocznię, by przekonać się, że nawet nasiona truskawek czy pestki śliwki mogą być źródłem cennych olejów, wykorzystywanych nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także kosmetycznym! Przyjrzycie się również przeróżnym orzechom. Na poświęconej im rozkładówce przeczytacie, że część z nich wykorzystywana jest… w elektrowniach! Jednak najbardziej zaskakujące fakty autorka zostawiła na koniec. Które owoce pękają, wysiewając nasiona z prędkością strzały? Jakie nasiona zastępowały kiedyś pieniądze? Które pestki Egipcjanie umieszczali w piramidach i dlaczego? O tym wszystkim przeczytacie właśnie w książce „Niesamowite nasionka”.

Przyznam, że dawno nie miałam w rękach tak ciekawej książki. „Niesamowite nasionka” pełne są zaskakujących i często zabawnych faktów, w dodatku dotyczących nasion, które choć są niewątpliwie smaczne, nie wydawały mi się do tej pory interesujące. Książka Ewy Podleś zdecydowanie zmieniła moje zdanie na ich temat 😊 ! Naprawdę warto przeczytać tę nowość, szczególnie, że jej szata graficzna rozpieszcza. Całość jest świetnie przygotowana i z pewnością zainteresuje dzieci od 5. roku życia.

Niesamowite nasionka
Niesamowite nasionka
Metryczka:
  • autor – Ewa Podleś
  • ilustrator – Ewa Podleś
  • Wydawnictwo Dwukropek

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *