Mądre bajki. Przyjaźń
5+,  7+,  9+,  Książki

Mądre bajki. Przyjaźń – recenzja

Bardzo lubimy książki Agnieszki Antosiewicz. Są to zawsze ciekawe i ciepłe opowieści, pełne emocji, refleksji i wartościowego przekazu. Do tej pory czytaliśmy „Mądre bajki” oraz „Inspirujące bajki”, które były dla nas wstępem do bardzo interesujących dyskusji. Ostatnio premierę miała kolejna część z tego cyklu. Zajrzyjcie do naszej recenzji, gdzie pokazujemy książkę „Mądre bajki. Przyjaźń” i dzielimy się naszymi wrażeniami z lektury. Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko!

„Mądre bajki. Przyjaźń” to zbiór 15 krótkich opowiadań. Różnią się one tematem, bohaterami oraz ładunkiem emocjonalnym. Część z nich doprawiona jest szczyptą fantazji czy czarów, część zaś toczy się w realnym świecie, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkim jednak każda historia poruszy ważną kwestię, choć wbrew tytułowi nie zawsze będzie ona związana z przyjaźnią. O czym więc przeczytacie?

W tej książce Agnieszki Antosiewicz poznacie między innymi Antka, który bardzo pragnie mieć psa. Rodzice nie są przekonani do jego pomysłu, gdyż obawiają się, że chłopiec jedynie na początku będzie przykładał się do obowiązków, związanych z posiadaniem pupila. Postanawiają jednak sprawdzić wytrwałość syna i zabierają go do schroniska. Czy chłopiec znajdzie tam czworonożnego przyjaciela? I czy wystarczy mu determinacji, by zdobyć zaufanie pieska?

Na kartach książki spotkacie także Tolę i Julka, którzy mają wybrać się na wakacje na wieś. Nie do końca są zadowoleni z perspektywy spędzenia letniego miesiąca u babci, gdyż obawiają się, że na wiejskim podwórku nie czeka na nich zbyt wiele atrakcji. Owszem, pyszne naleśniki z serem, przygotowane przez gospodynię poprawiły nieco humory kapryśnemu rodzeństwu, ale dzieci nadal wydawały się markotne. Jednak następny dzień przyniesie coś, co sprawi, że pobyt na wsi stanie się ciekawą przygodą. Jak miną wakacje Toli i Julka? Sprawdźcie sami!

Mądre bajki. Przyjaźń
Mądre bajki. Przyjaźń
Mądre bajki. Przyjaźń
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Opowiadania, zebrane w książce „Mądre bajki. Przyjaźń” pokażą młodym czytelnikom, jak ważna jest dbałość o relacje. Dzieci będą miały okazję przeczytać o różnych przygodach, a każda z nich będzie cennym doświadczeniem. Kasia, która jest odrobinę niecierpliwią dziewczynką pokaże, że uważność jest bardzo ważną cechą, która niezwykle pomaga w codziennym życiu. Historia  krasnoludka Pompona pomoże dzieciom docenić to, co mają. Zaś przygoda wiewiórki Kitki i mieszkańca pewnej dziupli będzie świetnym przykładem tego, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie!

Jakie było nasze ulubione opowiadanie? Największe wrażenie zrobiła na nas historia „Maja wysiaduje jaja”. Poznacie w niej kurę Maję, która z dobroci serca i troski o przyjaciół na każdym kroku pomaga i wyręcza innych mieszkańców podwórka. Pilnuje kurcząt koleżanek, pomaga psu Borsysowi w zwracaniu uwagi niegrzecznym kociętom. Wszystko to sprawia, że Maja czuje się spełnioną przyjaciółką, ale zupełnie nie ma czasu dla siebie. Jest coraz bardziej zmęczona i zaczyna podejrzewać, że zwierzątka odrobinę ją wykorzystują. Kotka Kasja zwraca uwagę Mai, by popracowała nad swoją asertywnością. Czy kurka nauczy się odmawiać? Jak zareagują na zmianę w jej zachowaniu inni mieszkańcy podwórka? Sięgnijcie po książkę „Mądre bajki. Przyjaźń” i przekonajcie się sami.

Mądre bajki. Przyjaźń

Książka Agnieszki Antosiewicz to niezwykle ciekawa publikacja dla młodszych dzieci. Zebrane w niej opowiadania napisane są prostym i przystępnym językiem. Każda historia jest ciekawa, a co najważniejsze, przedstawieni w niej bohaterowie nie są idealni. Mają swoje zalety, ale i wady, nad którymi pracują. Opowiadania nie dają gotowych rozwiązań, ale skłaniają maluchy do refleksji. Lektura tej książki będzie świetnym wstępem do rozmowy o relacjach, emocjach i zachowaniach, które składają się na naszą codzienność. Dlaczego nie należy się przechwalać? Jak mogą skończyć się niemiłe żarty? Dlaczego warto znaleźć czas na zabawę? Jak znaleźć szczęście i bogactwo tam, gdzie na pierwszy rzut oka go nie widzimy? O tym wszystkim przeczytacie właśnie w książce „Mądre bajki. Przyjaźń”.

Dodam, że książkę znajdziecie w dwóch wersjach, różniących się twardością i grafiką oprawy. My mamy wydanie w twardej okładce.

Gorąco polecam książkę „Mądre bajki. Przyjaźń” dzieciom od 5. roku życia.

Mądre bajki. Przyjaźń
Mądre bajki. Przyjaźń
Metryczka:
  • autor – Agnieszka Antosiewicz
  • ilustrator – Ola Maciejewska
  • wydawnictwo – GREG

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci