Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
7+,  9+,  Książki

Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe – recenzja

Coraz częściej poruszamy z dziećmi temat ekologii i troski o otaczającą nas przyrodę. „Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe” to książka, która świetnie wpisze się w nurt proekologicznego wychowania dzieci. Znajdziecie w niej scenariusze prostych sztuk teatralnych, które pozwolą przygotować krótkie przedstawienia, w których główną rolę zagra nie kto inny, jak właśnie ekologia. Brzmi ciekawie?

Kalina Jerzykowska, autorka scenariuszy teatralnych „Gramy w zielone” jest polonistką i teatrologiem, a przede wszystkim entuzjastką teatru dziecięcego. W swojej książce zaprosi dzieci do tego, by z wykorzystaniem prostych rekwizytów stworzyły niezwykły teatr, podkreślający potrzebę dbałości o to, co nas otacza.

W książce „Gramy w zielone” autorka umieściła scenariusze sześciu krótkich sztuk, które z powodzeniem możecie wystawić w przedszkolu, szkole czy nawet podczas rodzinnego spotkania. Znajdziecie tu pouczającą opowieść o leniwym motylu, zabawną historię o losach warzyw z przydomowego ogródka czy przewrotną i momentami nieco straszną przygodę Jacka, który nie miał szacunku dla zwierząt. Każdy scenariusz łączy humor i zabawne dialogi z proekologicznym przesłaniem. Przeczytacie tu zarówno o niewłaściwym paleniu w piecu czy zaśmiecaniu jezior, jak i o konieczności oszczędzania wody czy dbania o wszystkie żywe istoty.

Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Książka „Gramy w zielone” to naprawdę ciekawa propozycja dla przedszkolaków czy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ekoteatrałki proponowane przez wydawnictwo Literatura to naprawdę ciekawy sposób na pokazanie dzieciom jak ważna w naszym życiu powinna być ekologia. I choć nie wszystkie scenariusze przypadły mi do gustu, to są wśród nich takie, które z radością wystawię w przyszłości z synami! „Co ma motyl do roboty?” oraz „Jak się rośnie?” to zdecydowanie nasze ulubione sztuki autorstwa Kaliny Jerzykowskiej. Jestem ciekawa, które spodobają się Wam i Waszym dzieciom.

 Warto podkreślić, że książka „Gramy w zielone” stawia na proekologiczne podejście od początku do końca. Przypisy Kaliny Jerzykowskiej zachęcają bowiem młodych aktorów, by podczas przygotowywania rekwizytów stawiali oni na surowce wtórne i odważnie wykorzystywali odpadki, dając im drugie życie. Świetne jest również to, że autorka w wielu miejscach przypomina, by scenariusze traktować jako pewną inspirację, nie zaś jako gotowy przepis. Takie zaproszenie do kreatywności i odwagi podczas realizacji jest bardzo ważne. Brakuje Wam aktorów do sztuki? Zróbcie proste pacynki lub kukiełki, albo przebierajcie się za różnych bohaterów wprost na scenie, skracając dystans pomiędzy aktorem i widzem. Nie bójcie się eksperymentować! Z pewnością efekt końcowy zaskoczy wszystkich.

„Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe” to niezwykle kreatywny i ciekawy sposób na dotknięcie wraz z dziećmi bardzo ważnego tematu, jakim jest troska o przyrodę. Ciekawe losy bohaterów, zabawne dialogi oraz proekologiczne dekoracje sprawią, że realizacja tych teatrzyków będzie nie tylko świetną okazją do rozmowy o ochronie środowiska, ale także pomoże odkryć w sobie talenty aktorskie czy plastyczne. Gorąco zachęcam do zabawy teatrem z tą książką! Będzie to świetna propozycja dla dzieci od 6. roku życia.

Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe
Metryczka:
  • autor – Kalina Jerzykowska
  • wydawnictwo – Literatura
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *